VI edycja:

JoséSong 2022

Czas na podsumowanie VI edycji konkursu:

“Let’s sing together with JoséSong!” - Bielany po raz szósty gościły wokalistów z całej Polski!

Już po raz szósty po pandemicznej przerwie odbył się Ogólnopolski Konkurs Piosenki Obcojęzycznej JoséSong. Młodzież z całej Polski miała szansę zaprezentować się na deskach Bielańskiego Ośrodka Kultury przed gronem wykwalifikowanego jury konkursu, prezentując piosenki w języku francuskim, włoskim, rosyjskim, niemieckim, hiszpańskim i angielskim. Organizatorami JoséSong są Urząd Dzielnicy Bielany, BOK oraz nauczyciele z XXII Liceum Ogólnokształcącego im. José Martí na czele z Karoliną Rudzik.

JoséSong to Ogólnopolski Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, który odbywa się corocznie od 2015 r. (wyłączając przerwę pandemiczną) przyciągając młodych wokalistów z całej Polski. Konkurs składa się z dwóch etapów. Wpierw uczestnicy VI edycji musieli przesłać zaśpiewaną przez siebie piosenkę w wersji demo. 

Wokaliści mogli wybrać dowolny repertuar w języku obcym, innym niż angielski. 18 marca 2022 r. uczestnicy zakwalifikowani do II etapu konkursu przyjechali do Bielańskiego Ośrodka Kultury w Warszawie, prezentując na żywo swój utwór przed szerokim, różnorodnym i wykwalifikowanym gronem jury. W tym roku ponownie zostało ono podzielone na dwie kategorie – jury wokalne i jury językowe. W gronie jury oceniających wokal uczestników zasiedli zespół Felivers, WOLSKA, Aleksandra Orłowska, Maryla Gralczyk, Stanisław Dembski, Jacek Maślanka, Magdalena Wieczorek, Aleksander Pałac, Gabriela Kurzac, Maciej Stolarczyk oraz Mikołaj Szymczyk. Z kolei perfekcyjnego języka pilnowali Patrycja Stasiak (włoski), Elena Aksenova (rosyjski), Tatiana Fremond (francuski), Monika Puszczak (angielski), Peter Tokarski (niemiecki) oraz Rebeca Lema Martínez (hiszpański). Uczestnicy zaprezentowali w tym roku bardzo wysoki poziom. Jury długo obradowało nad werdyktem, który poznaliśmy 1. kwietnia 2022 r. podczas gali laureatów VI edycji JoséSong.

Publiczność mogła usłyszeć wtedy wspaniałe głosy tegorocznych laureatów: Mateusza Subocza z Bielawy, Darii Salamon z Rudy Śląskiej, Mai Dąbrowskiej z Białegostoku, Poli Radoń z Warszawy, Amelii Lemańskiej z Dąbrowy Górniczej, Ewy Rejman z Sochaczewa, Zuzanny Ginko z Wyszkowa, Lizavetty Misnikovej z Białorusi oraz zdobywczyni Grand Prix 2022 – Anety Domareckiej z Krakowa. Pojawiały się łzy wzruszenia oraz gorące brawa od widowni. Gospodarzami wieczoru byli Natalia Przełęcka i Łukasz Dziaduszek. Na scenie występowali również goście specjalni: Julianna Kytova, Laura Hrehorowicz, Maria Leszczełowska, Karolina Zarzecka-Kula, Aleksandra Bieniek, Daria Domitrz oraz Oleksandra Knysh z Ukrainy. Nie zabrakło także młodzieżowego zespołu JoséGlee, który przygotował nową promocyjną piosenkę konkursu pt. Ven Conmigo. „Jestem bardzo dumna, że powstała piosenka przewodnia konkursu, której tekst napisała Laura Hrehorowicz – uczennica liceum im. José Martí. Autorem aranżacji muzycznej utworu jest Franek Kalinowski (absolwent liceum im. JM), a Patryk Konieczniak (uczeń liceum im. JM) był odpowiedzialny za stworzenie teledysku. To jest niesamowite doświadczenie dla młodych ludzi, którzy w ten sposób tworzą swoje pierwsze portfolio. Jestem szczęśliwa, że mogę obserwować ich rozwój” – mówi Karolina Rudzik, liderka konkursu.

Publiczność bardzo ciepło przyjęła wszystkich wykonawców oraz nagradzała ich niekończącymi się brawami. Podczas gali laureatów była obecna również pani Magda Czapińska – mieszkanka Bielan, poetka i autorka tekstów piosenek śpiewanych przez Marylę Rodowicz, Hannę Banaszak, Edytę Geppert, Alicję Majewską czy Annę Marię Jopek. Specjalne podziękowania za twórczość zostały wręczone poetce w związku z niedawnym jubileuszem liceum im. José Martí. Niesamowite wrażenia z gali udzielały się nie tylko widowni oraz laureatom, ale także organizatorom.
„Czuję ogromną radość i dumę, że odkryliśmy kolejne talenty wokalne. Jestem bardzo wdzięczna całej ekipie konkursu, którzy razem ze mną przygotowywali to wydarzenie. Zaskakujące, że mimo panującej pandemii młodzi ludzi nie przestali rozwijać swoich pasji związanych z muzyką, śpiewem i językami obcymi. Mieliśmy mnóstwo zgłoszeń z całej Polski, co daje ogromną satysfakcję i cieszy, że JoséSong jest znany w każdym polskim województwie” – podkreśla pani Rudzik.

JoséSong to konkurs, który nie kończy swojej współpracy z laureatami po finałach. Pani Rudzik zdradza również, co dalej czeka uczestników tegorocznej VI edycji konkursu:

„Koncert galowy tegorocznej edycji udowodnił po raz kolejny, że JoséSong nie zapomina o swoich uczestnikach. Podczas gali mogliśmy usłyszeć ponownie laureatki poprzednich edycji wykonywujące piosenki, których teksty napisała pani Magda Czapińska. Te same laureatki, czyli M. Leszczełowska, A. Bieniek i K. Zarzecka-Kula wzięły udział w nagraniu pierwszej płyty JoséSong „Superstars”. Dwie inne laureatki – WOLSKA i Gabrysia Kurzac sprawdzały się w roli jurorek. A laureaci JoséSong co roku biorą udział w różnych koncertach na terenie Dzielnicy Bielan. Nie mogę doczekać się kolejnej płyty, która będzie miała swoją premierę przed świętami bożonarodzeniowymi, a będą na niej śpiewać laureaci VI edycji. To będzie kolejne niesamowite doświadczenie.”

Podczas gali laureatów VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej JoséSong obecni byli przedstawiciele władz samorządowych oraz patroni i partnerzy konkursu. Pan Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany, również należy do fanów konkursu:

„Jestem zachwycony klasą, dojrzałością, dorosłością i organizacją młodzieży która współtworzy konkurs. Uważam, że jest to elita krajowa która będzie budować tę lepszą, bardziej kolorową, ciepłą i muzyczną Polskę. Same występy są niesamowite. Trudno oderwać się od słuchania i powiedzieć, który z nich jest lepszy. Nie zazdroszczę jury. Znałem już niektóre osoby z poprzednich edycji (ówcześni laureaci, którzy śpiewali teraz jako goście specjalni) i wspaniale jest patrzeć na ich rozwój. Najcenniejsze jest to, że naszej młodzieży „się chce” – bardzo mnie to cieszy jako burmistrza i mieszkańca naszej dzielnicy. Jestem dumny z organizatorów VI edycji JoséSong, szczególnie z pani Karoliny Rudzik, która całe lata poświęciła na stworzenie tego projektu. Mogę z dumą powiedzieć, że są oni najlepsi!”

Udało również nam się dotrzeć do zdobywczyni Grand Prix tegorocznej edycji „JoséSong” – Anety Domareckiej. Również na gorąco pytaliśmy się o wrażenia z konkursu i czy spodziewała się takiego rozstrzygnięcia:

„Wrażenia są naprawdę świetne. Tak jak zostało powiedziane na gali był to faktyczny „rollercoaster” emocji. Bardzo ciężko było złapać oddech, gdy były wyczytywane kolejne miejsca, ale muszę przyznać, że była to wspaniała impreza. Pierwszy raz spotkałam się z formą ogłaszania wyników, gdzie te emocje były stopniowo rozgrzewane do czerwoności.  W głębi duszy bardzo marzyłam i pragnęłam zdobyć najwyższe miejsce, ale miałam świadomość, że nie widziałam wszystkich wykonawców i mogli być lepsi ode mnie. Uważam, że warto mieć takie poczucie i ewentualnie później pozytywnie się zaskoczyć. Tak też się stało teraz i jestem bardzo szczęśliwa. Dalej nie mogę w to uwierzyć.”

Teraz laureaci JoséSong mogą cieszyć się nagrodami, które ufundowali partnerzy konkursu. Są to m.in. kursy językowe, możliwość darmowego zdania egzaminu językowego, lekcje wokalne oraz wokalna sesja nagraniowa. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom, którzy zgłosili się do tegorocznej edycji JoséSong. To nie koniec wrażeń związanych z konkursem w tym roku… Szczegóły niebawem 😉 

autor: JS
7 kwietnia 2022 r.

Masz talent muzyczny?
Jesteś w szkole ponadpodstawowej?

#NiechCięUsłyszą!

Email

festiwal.josesong@gmail.com