Aktualności

JoséSong razem z Bielanami
– dla wolnej Ukrainy!

Nie pozostajemy obojętni wobec rosyjskiej agresji na wolną, demokratyczną i niepodległą Ukrainę. Razem z Dzielnicą Bielany wspieramy wszystkich Ukraińców walczących za swój kraj oraz tych, którzy zdecydowali się uciec m.in. do Polski przed wojną. Jacek Maślanka (juror) wraz ze swoim chórem Voice Impact, Karolina Zarzecka-Kula (laureatka II edycji konkursu) czy Julianna Kytova (uczestniczka zbliżającej się VI edycji) – to osoby, związane z JoséSong, które występowały na koncercie „Bielany dla wolnej Ukrainy”.

W sobotę 26. lutego 2022 r. – w trzecim dniu rosyjskiej inwazji odbył się koncert organizowany przez Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy – „Bielany dla wolnej Ukrainy”. Od godziny 16:00 mogliśmy usłyszeć wielu artystów, którzy śpiewali wzruszające piosenki nawiązujące przesłaniem do sytuacji u naszego południowo-wschodniego sąsiada. Zapytaliśmy chór Voice Impact, dlaczego postanowili wspierać to wydarzenie:

 

„My jako chór bardzo lubimy wspierać charytatywne inicjatywy i akcje niosące dobro, a ta jest kolejną z nich. Istotne jest, aby artyści brali udział w takich wydarzeniach, ponieważ pomagamy nagłaśniać ważne sprawy. Dzięki temu ludzie są bardziej świadomi. Jedna z naszych chórzystek Kasia, ma korzenie ukraińskie. Kolejna chórzystka skończyła ukrainistykę i te tematy są szczególnie im bliskie. Myślę, że artyści powinni szerzyć nadzieję i miłość. O nadziei jest jeden z utworów, który wykonaliśmy – „Moja i Twoja nadzieja”. „Say Something” to z kolei opowieść o poszukiwaniu w tym przypadku pokoju i miłości. Naszą rolą jest również jednoczyć się w obliczu zagrożenia i potrzeby pomocy innym.” – mówił Jacek Maślanka, juror konkursu JoséSong, trener chóru Voice Impact.

„Każdy z nas ma jakiegoś znajomego lub osobę bliską, która ma korzenie ukraińskie. Musimy pamiętać, że sytuacja na Ukrainie tyczy się każdego z nas nie tylko Ukraińców. Mój kraj walczy teraz za całą Europę i świat. Musimy o tym pamiętać. To jest kluczowe. Śpiewajmy za wolną Ukrainę!” – podkreśla wspomniana przez Jacka Maślankę chórzystka – Kasia.

O koncercie i wewnętrznej potrzebie wspierania pogrążonego w wojnie kraju rozmawialiśmy z  Karoliną Zarzecką-Kulą – solistką, nauczycielką muzyki, laureatką II edycji konkursu JoséSong:

– „Jest to ważny temat w tej chwili i każdy wspiera Ukrainę tak jak może. Jest to fajne wydarzenie, które zbiera i łączy ludzi. Pokazuje to, że Polacy potrafią stanąć w obliczu pomocy bezbronnym ludziom. Obok odbywa się zbiórka darów. Cieszę się, że mamy w sobie dobro. Widzimy to w mediach na całym świecie. (..) Pomimo podziałów, które są widoczne w naszym kraju można dostrzec, że Polska potrafi się zjednoczyć i pomóc innym krajom w potrzebie. (…) Dzisiaj będę śpiewać piosenkę Johna Lennona „Imagine”. Nigdy nie myślałam, że przyjdzie mi w takich czasach żyć i zaśpiewać ją w takim kontekście. Myślałam, że już zawsze będzie ona tylko przypominała i uświadamiała człowiekowi, że wojna to najgorsze zło. Mam nadzieję, że moje wykonanie otworzy ludziom serca i zagrzeje ich do połączenia się myślami z Ukraińcami. (…) Zawsze powtarzam, że warto być człowiekiem i po ludzku traktować innych ludzi ponieważ, mimo że wszyscy jesteśmy inni – to jednak tacy sami.” – mówi Karolina.

Koncertowe występy artystów przeplatały się z przemówieniami polityków, aktywistów, oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Największe poruszenie wywołały jednak wystąpienia Ukraińców żyjących w Polsce. W najbardziej żywy i autopsyjny sposób obrazowali oni tragedię całych rozdzielonych rodzin, sytuację w kraju oraz ich przywiązanie do wolnej i niepodległej Ukrainy. Tego nie da się opisać słowami. Tego po prostu należało posłuchać. Część z nich również śpiewała patriotyczne piosenki dla swojej ojczyzny – między innymi Julianna Kytova, która zachwyciła publikę swoim głosem, śpiewając dwa poruszające utwory. Artystka jest również uczestniczką VI edycji JoséSong.

Podczas koncertu UNICEF prowadziło zbiórkę na rzecz pomocy dzieciom i ich rodzinom, którzy przebywają na Ukrainie. Rozmawialiśmy o tym z zastępczyni dyrektora generalnego UNICEF Polska Renatą Bem, która była obecna podczas koncertu:

 

„Uruchomiliśmy w trybie absolutnie błyskawicznym działania polegające na zbieraniu funduszy w celu pomocy dzieciom i ich rodzinom, które przebywają aktualnie na Ukrainie. Nasi pracownicy byli i są na miejscu od początku konfliktu. W 3 z 5 lokalizacji gdzie są nasi przedstawiciele, aktualnie trwa regularny ostrzał. Pomoc jest niezwykle trudna. W niektórych momentach wręcz niemożliwa, jednak musimy zbierać środki, aby zapewnić nieprzerwane dostawy (jak tylko będą możliwe) artykułów pomocowych i oczywiście również środki na pomoc tym Ukraińcom, którzy przemieszczają się w kierunku Polski.” – relacjonowała nam zastępczyni dyr. gen. UNICEF Polska.

Zapytaliśmy czego najbardziej potrzebują aktualnie Ukraińcy spośród środków pomocowych:

– „W tej chwili UNICEF głównie zbiera środki pieniężne. Posłużą one w tworzeniu wraz z partnerami z agendy ONZ tzw. „blue dots”. To są punkty pomocy doraźnej na trasie, którą przemieszczają się ukraińscy uchodźcy. Będzie tam można uzyskać szybką pomoc medyczną, wsparcie oraz pierwsze najważniejsze informacje, które tutaj w Polsce będą konieczne. (…) Polacy na apele wszystkich organizacji pomocowych reagują fantastycznie. Jesteśmy wzruszeni. Jest to wręcz niespotykana skala otwartości, ciepła oraz hojności Polek i Polaków. Naprawdę jestem dumna z mojego kraju, jestem dumna z jego mieszkańców. (…) Myślę, że takie wydarzenia jak dzisiejszy koncert mają ogromny sens, ponieważ możemy zbierać fundusze, ale co ważniejsze – Polacy pokazują, że potrafią się jednoczyć. Bądźmy razem! Jesteśmy razem dla Ukrainy!” – podkreśliła dyr. Bem.

Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Bielan, którzy z chęcią wpłacali datki na organizacje pozarządowe wspierające Ukraińców, ale również przynosili rzeczy materialne, które wkrótce ruszą w drogę na granicę polsko-ukraińską, m.in. do Medyki. Zapytaliśmy mieszkańców Bielan, dlaczego postanowili przyjść na błonia ratusza Dzielnicy Bielany w tych niecodziennych czasach:

„Z potrzeby serca. Jestem zasmucona, zrozpaczona i ogromnie zaniepokojona. Cieszę się z drugiej strony, że jest miejsce, w którym możemy się zjednoczyć. Dzięki temu, że tu jestem, mogę więcej dowiedzieć się o sytuacji na Ukrainie i bardziej osobiście to przeżywać” – mówi nam jedna z mieszkanek Bielan.

„Bardzo poruszyły mnie słowa Ukraińców, którzy zabrali głos. To jest naprawdę coś poruszającego. Uważam, że i tak frekwencja jest za niska. Powinno być nas tutaj więcej.” – mówi nam w kolejnej rozmowie mieszkaniec dzielnicy.

Koncert „Bielany dla wolnej Ukrainy” to wydarzenie, w którym JoséSong również okazuje pełne wsparcie dla społeczności Ukraińskiej. Dziękujemy artystom za przygotowanie utworów oraz za wsparcie inicjatywy. Przez najbliższy czas logo naszego konkursu w ramach solidarności ze społecznością ukraińską będzie posiadało dodatkowo błękitno-żółtą flagę.

Autorem zdjęć z wydarzenia jest Jan Talarczyk.

 

autor: JS
27 lutego 2022 r.

koncert "BIELANY DLA WOLNEJ UKRAINY"

Galeria

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć

Email

festiwal.josesong@gmail.com