Płyty:

Bielany akustycznie

Hity, które na pewno znacie...

Bielany w tle wielu muzycznych sukcesów

Nie da się ukryć, że Bielany to malownicza i urokliwa dzielnica Warszawy. Zachwyca spokojem, niepowtarzalnym klimatem i bliskością natury. Spacerując po cichych uliczkach, parkach, skwerach i Lasku Bielańskim można odpocząć od miejskiego zgiełku i pulsującej metropolii. Pewnie dlatego Bielany przyciągają wielu artystów, dla których bielański klimat stał się miejscem inspiracji. To tutaj powstawały polskie piosenki, które od dekad poruszają nasze serca.

Nie wszyscy wiedzą, że właśnie na Bielanach powstała piosenka „W moim magicznym domu” z repertuaru Hanny Banaszak. „To jest piosenka o tych domach na Barcickiej, Lubomelskiej i Cegłowskiej, które znałam jak własną kieszeń. Dla mnie to była esencja bezpieczeństwa. Czasem znałam te domy, bo tam mieszkali moi koledzy z dzieciństwa. (…) Ta piosenka to emanacja moich uczuć do Bielan. I chyba dlatego wszyscy lubią tę piosenkę, bo opowiada o bezpiecznym kawałku świata.” – opowiada Magda Czapińska, autorka tekstu piosenki, która od zawsze mieszka na Bielanach. Trzeba też dodać, że autorem muzyki jest Janusz Strobel – kompozytor i gitarzysta, który przez pewien czas był mieszkańcem Bielan. Marek Dutkiewicz, który mieszkał na Wawrzyszewie, napisał wiele piosenek należących do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. „Aleją gwiazd”, „Szklana pogoda”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Jolka, Jolka pamiętasz?”. Sąsiadami Dutkiewicza byli także Anna Jantar, Jarosław Kukulski i ich córka, Natalia Kukulska, a więc przy ul. Reymonta 21 tworzono największe muzyczne hity lat 70! Natomiast na początku lat dziewięćdziesiątych w małym domku przy ulicy Kleczewskiej powstał tekst do piosenki, która osiągnęła największy sukces za granicą.

 

W 1994 roku Jacek Cygan napisał tekst do muzyki Stanisława Syrewicza, a piosenkę zaśpiewała Edyta Górniak zdobywając zaszczytne drugie miejsce na festiwalu Eurowizji. Od lat 80-tych na Chomiczówce mieszkał Andrzej Brzeski – bard, autor piosenek i aktor. Pracował także w Bielańskim Ośrodku Kultury, gdzie tworzył i prowadził wydarzenia artystyczne. Jeśli mowa o Bielańskim Ośrodku Kultury nie możemy zapomnieć o Hannie Rek-Wyrobek – piosenkarce, której szlagiery „Gdy mi Ciebie zabraknie”, „Augustowskie noce”, „Złoty pierścionek” nucimy do dziś. Przy Goldoniego 1 prowadziła „Salonik Artystyczny”, do którego zapraszała znane osobowości polskiej sceny muzycznej. W BOK-u założyła też studium piosenki, w którym młodzież rozwijała muzyczne pasje. Swoje miejsce na Bielanach odnalazła także Olga „Kora” Sipowicz. Od 2000 roku mieszkała przy ul. Płatniczej – w sercu Starych Bielan. Z Bielanami są także związani: Kuba Sienkiewicz, Ewa Błaszczyk czy Sidney Polak.

Niewątpliwie Bielany to miejsce o artystycznym duchu. Dlatego laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu JoséSong, odbywającego się od 2015 roku na Bielanach, nagrali płytę z piosenkami twórców, których łączą Bielany. Na płycie usłyszymy jedenaście wyjątkowych utworów w klimatycznej odsłonie, które zostały nagrane w Kofeina Music, a za realizację odpowiedzialni są członkowie zespołu Felivers – Miłosz Fergiński i Konrad Jażdżyk. Konsultacji wokalnych udzielił także Jacek „Yazik” Maślanka. Uroczysta premiera płyty, której pomysłodawczynią jest Karolina Rudzik, odbyła się podczas koncertu plenerowego „Żegnaj lato na Bielanach”. Warto też podkreślić, że Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu objęło płytę patronatem honorowym.

Jeśli jesteście fanami polskiej muzyki i szukacie inspiracji lub po prostu chcecie poczuć niepowtarzalny klimat dzielnicy Bielany, słuchając niezwykłych wersji polskich hitów śpiewanych przez zdolne wokalistki – laureatki Festiwalu JoséSong, koniecznie posłuchajcie wykonań piosenek na serwisach streamingowych. Przekonajcie się sami, dlaczego ta część Warszawy jest tak urokliwa i pełna artystycznego ducha.

Autor: Karolina Rudzik

Wszystkie piosenki dostępne są w serwisach streamingowych: